Je to speciální ručně prováděná masáž, která má vynikající ozdravný, detoxikační, regenerační, relaxační i kosmetický účinek. Nejen proti celulitidě.


Co je manuální lymfodrenáž?

Je to speciální ručně prováděná masáž, která má vynikající ozdravný, detoxikační, regenerační, relaxační i kosmetický účinek.

Za pomocí jemné techniky se pod určitým tlakem, tempem a pořadím daných specifických hmatů, aktivuje lymfatický (mízní) systém těla.

Co je lymfatický systém?

Lymfatický systém je z velké části uložen v kůži a podkoží = povrchový lymfatický systém. Skládá se hlavně z lymfatických (mízních) cév a lymfatických uzlin. Hlavní centra jsou v podpažních a tříselných mízních uzlinách. Síť lymfatických cév začíná na periferních částech těla a postupně přechází až k uzlinám. Lymfatické cévy sbírají a odplavují toxiny z těla. Lymfa (míza) ale obsahuje kromě toxinů také vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie, vitamíny rozpustné v tucích, hormony apod.

Pokud je lymfatický systém oslaben, projevuje se to únavou, snížením obranyschopnosti a imunity, zduřením uzlin a velkým oslabením fyzického i psychického stavu. Jeho buňky hrají neocenitelnou roli při tvorbě protilátek, při zneškodňování bakterií, virů a škodlivých látek. Vznikají tak odpady metabolismu, které jsou vyloučeny pomocí lymfatických cév a uzlin. Varovné signály, jako je
bolestivost lymfatických uzlin, jejich zduření, otoky, únava a vyčerpanost jsou projevy zvýšeného zatížení našeho mízního systému a zasluhují naší pozornost. V důsledku špatně fungujícího
lymfatického systému se objevuje také celulitida, otoky, zadržování vody v těle, křečové žíly, metličky na kůži apod.

Lymfatický systém je tedy přetížen při stresu, nedostatku pohybu, špatném (mělkém) dýchání, nesprávném pitném i stravovacím režimu, při kouření, nošení těsného prádla, jednostranné zátěži (např. dlouhé stání) apod. Lymfatický systém může být také ale narušen po operaci, úrazu či prodělaném infekčním onemocnění.

Manuální lymfodrenáž – výhody a účinky

Jemná technika manuální lymfodrenáže napomáhá organismu aktivovat vlastní obranný systém tak, aby zátěž dovedl zvládnout. Odpad z tkání je odváděn do cév lymfatické soustavy, a dále pak putuje do mízních uzlin, kde jsou produkty metabolizmu zneškodňovány. Manuální lymfodrenáž je vhodná na posílení organismu a díky pozitivním detoxikačním účinkům na náš organismus dochází také ke zlepšení napětí pokožky, vyhlazení vrásek a zlepšení stavu celulitidy.

Při manuální lymfodrenáži je možné zaměřit se na určité části těla (nohy, ruce, záda, krk, obličej i hlava). Kruhovité či spirálovité hmaty s pomalou frekvencí směřují odtok lymfy (mízy) ke sběrným uzlinám. Při manuální lymfodrenáži se nepoužívají žádné masážní oleje, emulze či jiné přípravky.

Oproti jiným technikám je manuální lymfodrenáž velmi jemná, klient nesmí cítit žádnou bolest.

Co je lymfatický otok?

Otok vzniká nahromaděním lymfy ve tkáních.

Primární – vrozený, je podmíněný snížením počtu míznic nebo zmenšením jejich průsvitu a ztenšením jejich stěny v důsledku nedokonalého vývoje. Může se objevit hned po narození, v období puberty, po porodu či nějaké jiné zátěži organismu nebo až po 35. roce.

Sekundární – získaný nejčastěji po operaci, úrazu kdy lymfa se začne hromadit před překážkou a nemůže pokračovat v odtoku. Zde se otok objeví ihned po operaci nebo za několik roků nebo vůbec ne. Záleží na velikosti zákroku, transportní kapacitě lymfatického systému a preventivních opatřeních.

Celulitida (celulita) a manuální lymfodrenáž

Nejúčinnější metodou v léčbě a prevenci celulitidy, je manuální lymfodrenáž, podle potřeby doplněna o další podpůrné kroky.

Lze nějakým způsobem celulitidu zcela odstranit?

Již vzniklou celulitidu nelze zcela odstranit. Včasná a přiměřená péče však může stav celulitidy zlepšit a zastavit jinak nevyhnutelné zhoršování.

Odstraní celulitidy přísnou dietou?

Přísná dieta celulitidu neodstraní. Na jedné straně může snížit množství zatěžujících a škodlivých látek v těle, na druhé straně však mohou některé, pro organizmus důležité, látky chybět.

Vymizí celulitida cvičením?

Cvičením celulitida nezmizí, malá pohybová aktivita není přímou příčinou vzniku celulitidy. Vhodný a přiměřený pohyb může přispět ke zlepšení jejího stavu, ale nevhodný či nepřiměřený může její stav naopak zhoršit. Neplatí: čím víc, tím líp. Navíc co je vhodné pro jednoho, může jinému škodit. Obecně lze říci, že optimální jsou pohybové aktivity s vláčnými, plynulými pohyby.

Které jsou hlavní příčiny vzniku celulitidy?

Celulitida je problematika mnohofaktorová. Vždy dochází k souběhu několika negativních vlivů. Vzniká na základě genetických, dědičných dispozic a především negativním vlivem ženských hormonů a částečně též slabosti vazivové tkáně. Mezi další časté příčiny, patří také porucha žilního oběhu a nedostatečná lymfatická drenáž.

Zlepší stav celulitidy anti-celulitidní přípravky, zábaly a masáže?

Většina krémů a jiných přípravků proti celulitidě často obsahuje výtažky ze zeleného čaje, mořských řas, kofein a další látky podporující odvodnění. Žádná z těchto složek ale nemá přímý vliv na funkci lymfatického systému. Dochází pouze k dočasnému lokálnímu odvodnění, díky kterému se opticky zlepší stav postižených partií. Nahromaděné bílkoviny, toxiny a odpadni produkty, však zůstávají ve tkáních a rozvoj celulitidy dále pokračuje.

Bílkoviny na sebe navíc postupně znovu navážou vodu a tím přispějí k opakovanému zavodnění. Jako lék na celulitidu jsou velmi často doporučovány různé zábaly a masáže (hlavně skořicové). Těmito metodami se však postižené partie pouze zahřejí a prokrví. Může tak dojít k ještě většímu zavodnění a zatížení lymfatického systému uvolněním odpadních produktů ze tkání. Vlivem silného tlaku při masáži se může také dočasně uzavřít povrchové lymfatické řečiště, čímž se sníží přirozená drenáž tkání. Ženy trpící celulitidou, by se proto měly terapiím tohoto typu vyhýbat. Existuje opravdu účinná léčba celulitidy? Účinná může být pouze odborná, komplexní a individuálně cílená terapie. Základem léčby (ale i prevence) celulitidy je manuální lymfodrenáž. Tato metoda může být v případě potřeby doplněna přístrojovou drenáží. Neexistuje žádná speciální dieta na zlepšení celulitidy, nefunguje žádné lokální ošetření.

Pomůže manuální lymfodrenáž při hubnutí?

Měl by to být základ všech snah o zhubnutí zejména při zahájení různých redukčních diet. Tuková tkáň a odpadní látky zvýšenou měrou vážou vodu. Podstatou snižování hmotnosti však zůstává radikální změna stravovacích návyků a zvýšení pohybových aktivit (optimálnější energetická bilance).

Jsou manuální lymfodrenáže vhodné pro těhotné?

Pokud jde o fyziologickou graviditu jednoznačně. V žádném případě nemůže ohrozit plod! Zbaví nepříjemných těhotenských otoků a zmírní zhoršování celulitidy a žilních problémů a nadměrného přibírání hmotnosti. Ideální je série manuálních lymfodrenáží před plánovaným těhotenstvím (detoxikace organizmu)

Je manuální lymfodrenáž vhodná také pro muže?

I když je manuální lymfodrenáž v souvislostech s celulitidou považována za „ženskou“ záležitost, efekt této metody se týká především zvýšení imunitní kapacity organizmu a zlepšení jeho detoxikace. Z toho je zřejmé její uplatnění i pro muže. Kromě zmíněné indikace pomáhá například při problémech se zvýšenou únavou, pozitivně může ovlivňovat horší plodnost současné mužské populace a má řadu dalších pozitivních efektů.

Pokud se rozhodnete jít na Manuální lymfodrenáž:

Je důležité před touto procedurou dodržovat pitný režim. Nevhodná je konzumace minerálních vod (Mattoni, Magnesia). Ty zadržují v organismu vodu a tím se stává manuální lymfodrenáž méně efektivní.

Absolutní kontraindikace

  • akutní bakterielní a virová onemocnění (hnisavá angína, horečnatá onemocnění, bakterielní infekce kůže, akutní mokvavý ekzém atp.)
  • akutní žilní záněty
  • hyperfunkce štítné žlázy
  • aktivní onkologická onemocnění
  • patologická gravidita
  • nejasné bolesti břicha
  • glaukom (zelený zákal)
  • Relativní kontraindikace
  • bolestivá menstruace
  • vysoký krevní tlak
  • onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy apod. – se souhlasem lékaře

Indikace

  • žilní a lymfatické otoky
  • zadržování vody při hormonálních problémech
  • hormonální antikoncepce
  • detoxikace organizmu (zatěžující životní prostředí, kontakt s toxickými látkami, dlouhodobější užívaní léků atp.)
  • základní péče u veškeré zeštíhlovací léčby (podpora hubnutí, např. po graviditě)
  • postoperační a posttraumatické stavy
  • sudetova choroba (poúrazová komplikace při hojení zlomenin)
  • bércový vřed
  • akné
  • spastické a chabé parézy u různých neurologických chorob
  • obezita, lipedém
  • coxarthrosis (artróza kyčelního kloubu)
  • morbus bechtěrejev (chronické zánětlivé onemocnění především páteřních obratlů)
  • bolesti hlavy, migrény, chronická rýma
  • zvýšená zátěž nohou (rehabilitace sportovců a těžce pracujících, paradoxně též sedavé zaměstnání)
  • a celá řada dalších (téměř ve všech lékařských oborech)

Historie

Existence mízních cév byla známá již Hippokratovi r. 460-377, podrobněji popsali mízní systém Rudbeck r.1630 a Bartholius r.1717. Manuální lymfodrenáž představil dánský manželský pár Vodder v roce 1936 ve Francii na mezinárodní výstavě zdraví a krásy. Během druhé světové války byla tato technika opomíjena a svého rozvoje doznala až v šedesátých letech 20.století, kdy metodu manuální lymfodrenáže uvedl do praxe Dr. Asdonka (1963 – Essen). Na rozvoji dále pracovali prof. Kuhnke a prof. Foldi (1967 založena společnost manuální lymfodrenáže dle Voddera). V České republice prosadil do praxe manuální lymfodrenáž prof. Bechyně, který se studiu lymfatického systému věnoval od r. 1969. První školení v manuální lymgodrenáži proběhlo v Karlových Varech v r. 1992 a česká lymfologická společnost byla založena 14.8.1992.

Na masáž se prosím objednávejte telefonicky na čísle 777 963 993.

Kontakt

Objednaní pouze po telefonu   777 963 993.
(Pokud se mi nemůžete dovolat, zašlete mi SMS zprávu.)
 
Provozní doba:    Pondělí   7:00-12:00,
Úterý   12:00-17:00,
Středa   7:00-12:00,
Čtvrtek   12:00-17:00,
Pátek   7:00-12:00

Kontaktujte mne

Chcete se objednat nebo máte jakýkoliv dotaz ohledně masírování? Neváhejte mne kontaktovat emailem, přes facebook nebo telefonicky.

Vojtěch Kvíz
Ženské domovy
Ostrovského 253/3
Praha 5 - Anděl
4. patro - číslo dveří: 4.109
Možnost parkování vedle budovy Polikliniky Smíchov
nebo v nedalekém Obchodním centru Nový Smíchov
.

Tel: (+420) 777 963 993

Číslo účtu: 2400756789/2010